Guarneri trioJiž čtvrtstoletí sklízí Guarneri Trio Prague u posluchačů nadšené ovace pro svoji znamenitou uměleckou zralost a jedinečný výraz. Od založení v roce 1986 patří Guarneri Trio Prague ke špičkovým klavírním triím klasického charakteru. Již první pozoruhodné úspěchy zajistily triu nejvyšší pozornost mezinárodního hudebního tisku, který ho řadí k předním komorním hudebním souborům právě pro prvotřídní souhru, vysokou technickou virtuozitu a jeho mimořádnou zvukovou kvalitu.

 

Guarneri Trio Prague pravidelně vystupuje na mnohých mezinárodních hudebních festivalech a v důležitých hudebních centrech. Je zváno na koncertní turné po Evropě, Kanadě, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Japonsku.

Pro Supraphon a francouzské vydavatelství Praga Digitals nahrálo Guarneri Trio Prague mimo jiné všechna klavírní tria Beethovena, Mendelssohna, Schuberta, Dvořáka, Šostakoviče, Mozarta a Brahmse. Nahrávky Guarneri Tria Prague byly mnohokrát mezinárodně oceněny (Diapason d‘ Or, Le monde de la Musique, Choc).

V sezoně 2011 oslavilo Guarneri Trio Prague 25. výročí v původním obsazení - Čeněk Pavlík, Marek Jerie a Ivan Klánský - což svědčí o vysokých lidských kvalitách hudebníků a jejich pevném vztahu. Celý repertoár se stává jejich svébytnou součástí, absolutní porozumění členů tria samozřejmostí a hudba dokonalým hudebním prožitkem. Soubor okouzlí každé náročné publikum, ať v Praze, Barceloně, Santiagu de Chile, Buenos Aires, Londýně, Ženevě, nebo Göttingenu. V průběhu uplynulých let si trio vybudovalo velmi široký repertoár různých stylových období, který obsahuje nejenom zvučná jména a známá díla, ale rovněž svědčí o vytrvalém a neúnavném objevitelském duchu členů tria. Mezi provozovanými díly najdeme nejenom skladby současných skladatelů Luboše Fišera nebo Thüringa Bräma, ale i starých českých mistrů ze slavné epochy vídeňské klasiky – Jana Václava Hugo Voříška či Antonína Rejchy.

Čeněk Pavlík hraje na housle „Zimbalist“ od Guarneri del Gesu z roku 1735 ze ságami opředené sbírky Luigi Tarisia a Marek Jerie na violoncello z dílny Andrea Guarneri z roku 1684.

Ivan Klánský (1948) patří dnes k nejvýraznějším osobnostem mezi českými klavíristy. V roce 1967 zvítězil v klavírní soutěži v italském Bolzanu a tím zahájil sérii svých mezinárodních soutěžních úspěchů. Jeho koncerty mohli navštívit posluchači v celé Evropě, Japonsku, Severní Americe a Africe. Působí jako pedagog na AMU v Praze a na konzervatoři v Luzernu.

Čeněk Pavlík (1955) je předním sólistou současné generace českých houslistů. K jeho nejvýznamnějším úspěchům patří první ceny v mezinárodních soutěžích v Praze v roce 1976 a v Londýně v roce 1979. Koncertoval v mnoha zemích Evropy s řadou významných orchestrů a dirigentů.

Marek Jerie (1947) jako sólista i komorní hráč koncertoval ve většině evropských zemí, na Blízkém a Dálném východě a v Jižní Americe. Od roku 1979 pedagogicky působí na luzernské konzervatoři.